Folklór
Folklórna skupina v Omšení začala svoju prvú stránku života písať v roku 1969 autentickým programom Omšenská svadba. Skupinu založila p. Jozefína Volkmerová, ktorá bola zároveň scenáristkou, choreografkou, režisérkou a vedúcou skupiny. Doplnila šatník FS tradičným ľudovým odevom: ušila kroje pre deti a ženské čepce; dala vyrobiť dodnes používané mužské klobúčiky a nakúpila materiál na výrobu kabaníc, haleny (dnes nezvestnej) a súkenných nohavíc (tieto časti odevu zhotovil Štefan Marček bývajúci u Malov, prezývaný “Poštár“). Tento odev sa zachoval až po súčasnosť. V obci, kde spievanie a tanec oddávna tvorili súčasť sviatkov a obradov, nebol problém v tom čase nájsť viac ako 30 nadšených a ochotných členov.
Zameriavali sa na interpretáciu, piesní, tancov a obradovej kultúry z Omšenia. Za svojho pôsobenia získali viacero ocenení okresnej a krajskej úrovne. Po odsťahovaní sa p. J. Volkmerovej do Trenčianskych Teplíc v roku 1982 sa činnosť FS prerušila.
Folklórna skupina Dolina pracuje pri Miestnom odbore Matice slovenskej a jej vedúcou je v súčasnosti p. Helena Matuščinová.
V roku 1997 na podnet p. Marcely Malovej – dcéry p. J. Volkmerovej, sa folklórna činnosť v obci obnovila s počtom 34 členov. Premiérovo sa predstavila divákom pod režijným vedením p. Márie Méresovej s programom Omšenská svadba pri príležitosti 665. výročia prvej písomnej zmienky o obci. V roku 1999 si Omšenskú svadbu nahral Slovenský rozhlas v Bratislave. Odvysielaná bola v rámci hudobno-slovnej relácie o tradičnej ľudovej kultúre - Klenotnica ľudovej hudby na rádiu Regina. V roku 2000 otvárala folklórna skupina svojim programom letnú turistickú sezónu na Štrbskom Plese, 18. mája 2001 prijala názov DOLINA a v októbri 2001 bola hosťom v spomienkovom programe Piesne moje piesne, venovaný interpretke ľudových piesni p. Lýdii Fajtovej. V roku 2002 sa Dolina zúčastnila v Trenčianskej Turnej regionálnej súťaže folklórnych skupín pod názvom Nositelia tradícií, s programom Máje. Porotu zaujala nielen svojim výkonom a nápaditosťou, ale i bielym archaickým krojom, v ktorom vystupovala. Postúpila do krajského kola súťaže, ktorého sa zúčastnila roku 2003 v Mníchovej Lehote. Medzi významnejšie podujatia, v ktorých FS Dolina účinkovala v ostatných rokoch, patrilo aj podujatie pri príležitosti 60. výročia aktívnej speváckej činnosti p. Lýdie Fajtovej, ktoré sa konalo v Trenčíne roku 2012. Programové čísla vychádzajúce z tradičnej kultúry obce tvoria podstatnú časť repertoára skupiny. Vo svojej tvorbe sa však FS nevyhýba ani piesňam iného žánru a z iných regiónov. Do svojho repertoáru zaraďuje aj hymnické a sakrálne piesne. Za viac ako 17 rokov svojej existencie prispievala a prispieva k uchovávaniu duchovného bohatstva našich predkov. Kvalitou svojho prejavu a autentického zobrazovania života z minulosti vždy zaujme divákov na folklórnych podujatiach v Trenčianskych Tepliciach, Dolnej Súči, Dubnici nad Váhom, Čajkove, Kšinnej, Myjave, Starom Hrozenkove, Ostrožskej Lhotě a mnohých ďalších.
Pri príležitosti 15. výročia svojho založenia, bola 28.11.2012 v priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja FS Dolina ocenená Pamätným listom za dlhoročné pôsobenie v oblasti kultúry.
Marcela MALOVÁ

FS v programe Omšenská svadby z roku 1997

Program Žatva z roku 2007 pri príležitosti 675. výročia prvej písomnej zmienky o obci rok 2007

Mužská skupina FS Dolina po vystúpení v programe Žatva z roku 2007

Čepčenie nevesty v programu Omšenská svadba na spomienkovom podujatí Piesne moje piesne, ktorý bol venovaný p. Lýdii Fajtovej v roku 2001

Spievanie pri živom betleheme v Omšení 25.12.2009

Zažíhanie prvej adventnej sviečky na adventnom venci v strede obce z rok 2011

FS sa predstavila aj na medzinárodnom podujatí Leader FEST v Levoči rok 2012

Prezentácia ľudového odevu z Omšenia v Trenčianskych Tepliciach rok 2013

Udelenie Pamätného listu pri príležitosti 15. výročia založenia FS Dolina rok 2012

Program „ Veselé ženy“ v Čajkove rok 2013

Betlehemská hra rok 2012

Program „Od Kataríny do Troch kráľov“ 23.12.2013
FS Dolina – Fašiangy v Trenčianskych Tepliciach 2013
Rôzne varianty Omšenského kroju
Vinobranie Čajkov
Ochutnávka
Prezentácia omšenského kroju – Trenčianske Teplice
|